День української писемності та мови
9 листопада - День української писемності та мови. Відзначають його на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Саме з нього, вважають дослідники, і починається писемна українська мова.
Традиційно, напередодні цього дня в нашій школі пройшли єдині уроки під гаслом «Моє диво калинове, кохана українська мово!»
Мета заходів: розкрити красу і багатство української мови;
формувати відчуття краси рідної мови;
розвивати мовленнєві здібності учнів;
збагачувати словниковий запас;
виховувати любов до рідної мови та розуміння її краси і необхідності для нашого життя.
Розпочалося свято урочистою лінійкою «Рідна мова чиста, як сльоза».( Капша К. О. та учні 10 -11 класів)
У ході проведення заходу учні дізналися про історію виникнення свята, багатство і красу рідної мови. А також цікаві факти багатовікової історії про боротьбу за існування української мови. Цікаві доповіді-презентації із висвітленням історії становлення української писемності від Київської Русі і до часів Івана Котляревського представили учні старших класів. Учасники прослухали інформацію про виникнення першої абетки Кирилиці, про її засновників Кирила та Мефодія, про Нестора Літописця, на честь якого і було засноване це свято.
У День української писемності та мови серед учнів 5-6-х класів відбулася поетична година-конкурс читців віршів про рідну мову «Лунай величне наше слово». Учні прагнули віршами довести, що мова — це безцінний дар, який треба шанувати, як батька і матір, родину і батьківщину. Адже для нас рідна мова — це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури (Вахніна О.Е, , Веприцька І. В., Мальева Н. Д.)
Учнями 10-х класів під керівництвом учителя Веприцької І. В. була проведена радіопередача
“9 листопада – День української писемності та мови”, вона дала змогу своїм слухачам поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності.
Протягом тижня учні 5- 9 класів під керівництвом класних керівників випускали стіннівки «Краща мова єднання - українська». Кращу стіннівку визначити було дуже складно, тому що всі газети були цікаві та змістовні.
На уроках української мови були проведені тематичні диктанти «Допоки є Шевченка мова, то доти Україна є…» (вчителі української мови ), також серед учнів 8 -11 класів був проведений Всеукраїнський диктант, текст якого транслювався по радіо.
- 5- В класу(Мальєва Н. Д.) підготували цікавий матеріал за темою «До мови доторкнімося серцем» для учнів молодших класів
- учнів 6-х класів була проведена мовознавча інтелект-вікторина «Веселкова наша мова». Під час розповіді про українського літописця преподобного Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, проведених конкурсів «Така цікава буква А», «Битва синонімічних рядів», «Відгадай прислів’я», «Редактор», «Майстри слова», учні поглибили й розширили свої знання про мову та мовлення, поповнили словниковий запас, розвинули творчі й комунікативні здібності, пошукові вміння та навички. Завдяки конкурсу красномовства «Оратор» школярі усвідомили, що без мови немає народу, і , навпаки, без народу не існує мови
(Веприцька І. В. , Вахніна О.Е, Мальева Н. Д.)
Протягом тижня для відвідувачів бібліотеки в читальному залі діяла ілюстративна книжкова виставка «Наша пісня, наша дума не вмре, не згине», де були представлені художні твори українських авторів, книжкові видання про історію української мови, вислови та цитати відомих людей про її красу .
Нині проводиться багато конкурсів знавців української мови. Одним із наймасовіших і найпопулярніших є Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, який упевненою ходою крокує не лише в Україні, а й у багатьох країнах світу, де живуть наші співвітчизники. Це підтвердження того, що словесність – початок усіх наук. Мова - джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає силу і розливається могутньою рікою духовності. У нашій школі 9 листопада стартував шкільний етап цього конкурсу, в якому взяли участь учні 3- 11 класів.
Метою свята було донести до дітей думку про необхідність спілкування рідною мовою.
Дорогі друзі, маємо сміливість серцем і душею впевнено сказати: «Ми – українці!». Хай усіх нас єднає належність до великого народу! Плекаймо всі разом ту мову, що дісталась нам у спадок від наших пращурів!
Великий український вчений, мовознавець Іван Огієнко сказав: «Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб». Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна, — у нашому серці, і починається вона з кожного з нас.
ФОТО: https://drive.google.com/drive/folders/1K-rJttJOrXM9I-VkYNUvrOx3ttiBgMgf?usp=sharing |